Útvonal: Gyöngyös (Eszterházy Károly Egyetem Gyöngyösi Károly Róbert Campus, Főbejárat) – Cseplye-tető – Sár-hegy – Szent Anna-kápolna – Pipis-hegyi reptér – Mátrafüred – Gyöngyös
A túra hossza: 12 km
A túra időtartama: 3 óra
Közvetlenül Gyöngyös felett tornyosul a szép formájú, kopár tetejű Sár-hegy (500 m), melynek lábára szőlők kúsznak fel, tetejéről pedig páratlan kilátás nyílik minden irányban. A Rákóczi turistaút sárga jelzéseit követve hódítjuk meg a magányosan álló hegyet, majd az Abasár felőli oldalán álló bájos Szent Anna-kápolnát érintve ereszkedünk le Mátrafüredre. A természetvédelmi területté nyilvánított Sár-hegy ötven védett növény és közel száz védett állatfaj otthona. A hegyen változatos erdők, pusztafüves lejtők, cserjések, különleges gyeptársulások, sziklai és mocsári életközösségek váltják egymást.
Szerencsés esetben észlelhetjük kisemlősök (egér- és cickány fajok), macskabagoly, vaddisznó, szarvas életjeleit. A túra alatt szó lesz a baglyok különleges, un. térhallásáról, melynek segítségével éjszaka is biztosan ejtik el zsákmányukat, a vaddisznók intelligenciájáról, viselkedésformáiról, melynek köszönhetően elképesztő sikerrel hódítják meg, népesítik be a legváltozatosabb élőhelyeket, továbbá a gímszarvasok nászáról, hiszen zajlik párzásuk - éppen a bőgési időszakban járunk.
Szükséges felszerelések: kisebb hátizsák, hideg élelem, energia pótlók, kellő folyadék, zseblámpa, esőkabát, a terep nem könnyű, ezért nagyon fontos a kényelmes és erős cipő (bakancs).
Gyülekező: "A" épület, Főbejárat
Kérjük a programra jelentkezőket, hogy AMENNYIBEN MÉGSEM TUDNAK JÖNNI, SZÍVESKEDJENEK TÖRÖLNI JELENTKEZÉSÜKET az oldalról, vagy jelezzék a 30/207-4900-as telefonszámon, esélyt adva ezzel a többi érdeklődőnek a részvételre. Köszönjük!
A PROGRAM ROSSZ IDŐ ESETÉN ELMARAD!
Ezen a délutánon és estén megismerkedhettek a kutatói munka szépségeivel és izgalmával. Megtudhatjátok, hol és hogyan dolgozik egy kutató, milyen kihívások érik, és hogyan küzdi le a nehézségeket?
Miről is szól ez a nap?
Arról, hogy a kutatók sokfélék, lehetnek laborban dolgozó, fehér köpenyes, szemüveges, kissé szórakozott professzorok, de lehetnek álmodozó fiatalok, dinamikus középkorúak, férfiak vagy nők is; és (időnként) dolgozhatnak autógyárban, búzamezőkön, tisztatérben, öntödében, az afrikai szavannán, csillagvizsgálóban, óceánjárón vagy egy vulkán tetején.
A Kutatók Éjszakájára minden korosztályt várunk látogatóként! Az Európai Unió Bizottsága által kezdeményezett eseménysorozat a társadalom minden tagjának bemutatja a kutatás és fejlesztés (K+F) fontosságát és vonzóvá szeretné tenni a kutatói életpályát. Az ovisoktól a nagymamákig mindenki megismerkedhet az innovációs gondolkodás fontosságával.
Szeptember 29-én kora délutántól késő éjszakáig, a rengeteg érdekes program során máskor nem látogatható helyszínek is kinyílnak, és bepillanthattok a zárt ajtók mögött zajló, az emberiséget előre vivő új ötletek létrehozásába;
Több mint 30 városban, közel 2000 program megszervezésével nem csak szórakoztatni szeretnénk, hanem azt is demonstrálni, hogy a találmányok egy-egy elkötelezett, kitartó és kreatív tudós vagy tudóscsapat munkájának eredményei, hogy a fiatalok is kedvet kapjanak a tudományos életpályához és az újítások támogatásához.
Ha videóhírek, akkor: SciNews!
A Kutatók Éjszakája hivatalos YouTube-csatornája idén is érdekes tudományos és az eseményhez kapcsolódó híreket oszt meg!
Kívánjuk, hogy
Írjátok fel a naptáratokba vagy az okostelefonba, hogy biztosan ne felejtsetek eljönni: 2017. SZEPTEMBER 29-én, pénteken, megint:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |